8th Annual SPIRE Awards Winners and Finalists Announced

Women in CRE Category

Karen Flanigan

Executive Vice President, Greenlaw

 

Stacy Nishioka

Senior Director, The Irvine Company

 

Wendy Rogers

CEO, LPA

WINNER

New Construction Category

Broadcom

Gensler
James Young, Design Principal/Co-Managing Director

Broadcom
Mark B. Thomas, Director, Global Workplace Services

DPR Construction
Paul Panelli, Project Executive

Englekirk
Zen Hoda, Associate Principal

tk1sc
Brian Sybesma, Project Manager

KGM Architectural Lighting
Moritz Hammer, Principal

Chapman University, The Keck Center for Science and Engineering

C.W. Driver
Dave McGlothlin, Senior Project Manager

AC Martin
Robert Murrin, Principal

Abacus Project Management
Kurt Riedl, Director

Brandow and Johnston, Inc.
Howard Lam, S.E., Senior Principal

Glumac
David J. Nelson, Project Manager

DRC Engineering, Inc.
Chris McKee, Project Manager

Bennitt Design Group
Todd Bennitt, FASLA, Principal

Orange County Great Park Sports Complex

KPRS Construction Services, Inc.
Joel Stensby, President

FivePoint Holdings, LLC
Lynn Jochim, Co-Chief Operating Officer

NBBJ
Andrzej Czech, Senior Associate

WINNER

Renovations Category

Imagine More

St. Mary’s School
Sharon Taylor, Head of School

Terry Moore, Head of Finance and Operations

Westling & Associates Construction Management
Josh Westling, President

KPRS
Kevin Ivey, Business Development Officer

Christy Thordsen, Project Manager

Michael Fabian, Estimator

RGA Architects
Chris Savage, Principal

Erin Thrash, Architect

WINNER

Urth Caffé – Orange

Urth Caffé
Shallom Berkman, Co-Founder

Jilla Berkman, Co-Founder

VKCC Von Karman Creative Campus

Wolcott Architecture
AJ Wilder, President

Carlos Carrasquillo, Design Principal

Tenant Improvement Category

Behr Paint Company

H. Hendy Associates
Jennifer Bartelt, Project Manager

Jeep Pringsulaka, Senior Designer

DPR Construction
Rudy Martinez, Project Manager

Easterseals Southern California Headquarters

H. Hendy Associates
Sonaly Dudheker, Project Manager

Todd Shumaker, Senior Designer

WINNER

WisePlace Community Room

Retail Design Collaborative (RDC)
Jonathan Lopez, Associate Principal, Design Director

CDG Builders
Scott Cernigoj, Senior Project Manager, LEED GA

Herman Miller
Kathleen Neary, Business Development Manager

Pivot Interiors
Brian Ogden, Account Executive

MVP Service Partner Category

Erin Thrash

Architect, RGA Architects

Jennifer Bojorquez

Partner, Troutman Sanders

WINNER

John Combs

Principal, RiverRock Real Estate Group

Leasing Category

Element Aliso Viejo

JLL

Byron Foss, Executive Vice President

Nick Carey, Executive Vice President

Curtis Ellmore, Senior Vice President

Wade Tift, Executive Vice President

Waterford Property Company

John Drachman, Principal

Metagenics And Carrington Mortgage Lease Transactions

CBRE, Inc.

Allison Kelly, Senior Vice President

Carol Trapani, Senior Vice President

WINNER

 

Taco Bell Headquarters

Cushman & Wakefield

Chon Kantikovit, Executive Director

Rick Kaplan, Executive Vice Chairman

Sales Category

Anaheim GardenWalk

CBRE

Philip D. Voorhees, Vice Chairman

Jimmy Slusher, Vice President

WINNER

The Hive

Newmark Knight Frank

Paul Jones, Executive Managing Director

Blake Bokosky, Managing Director

Brandon White, Senior Associate

Kevin Shannon, Co-Head of U.S. Capital Markets

Ken White, Executive Managing Director

 

RICOH

CBRE

Dave Desper, Executive Vice President

Ross Bourne, Senior Vice President

Emerging Leader Category

Christine DePillo

Vice President, Senior Client Associate, Chase

Elise Puritz

Director of Business Development, MHP Structural Engineers

WINNER

 

Stephanie Tan

Acquisitions Associate, Invesco Real Estate

Philanthropy Category

John Combs

Principal, RiverRock Real Estate Group

Rebecca Hall

President & CEO, Idea Hall

Patrick Donahue

Chairman & Chief Executive Officer, Donahue Schriber

Lawrence Casey

President & Chief Operating Officer, Donahue Schriber

WINNER